Dil Seçiniz
WhatsApp

Protez

Protez

PROTEZ NEDİR, NASIL YAPILIR ?
Diş protezleri; eksik dişler, dişlerin eksik kısımları ve çene ve damak eksik yumuşak veya sert yapıları gibi intraoral kusurların yeniden yapılandırılması için kullanılan bir ağız içi protezdir.

Diş protezleri (suni diş üretimi), dişler eksik olduğunda veya dolgularla yapılan tedavi, çiğneme, artık yeterli olmadığı zaman gerçekleştirilir.


AMACI NEDİR ?
Takma dişler piyasadaki en yaygın çıkarılabilir diş protezidir ve çoğu hastanın eksik dişlerini değiştirmeyi tercih ettiği en yaygın yoldur. Çıkarılabilir diş protezleri, ağız boşluğu içindeki çevre dokuları tarafından desteklenir ve kullanılmadığı zaman hasta tarafından kolayca çıkarılabilir ve gerektiğinde değiştirilebilir.

Çıkarılabilir diş protezleri, kullananların çiğneme yeteneklerini geliştirir, diş kaybıyla kaybedilen kas dokusunun korunmasına yardımcı olur, hastanın konuşma ve sözcükleri daha iyi telaffuz etme yeteneğini geliştirir veya iyileştirir ve en önemlisi, hastanın kendine güveninde bir artış sağlar. Çünkü hasta dişlerini kaybetmeye başladığında o özgüven yok olmaya başlar.


PROTEZ UYGULAMA ÇEŞİTLERİ


Total Protezler (Hareketli) : Hiç diş olmayan ağızlara uygulanmaktadır. İleri yaşlarda kullanılır.
Parsiyel Protezler (Hareketli) : Kısmen dişsiz ağızlara uygulanmaktadır. Kroşe adı verilen, dişlerin üstüne gelen kancalar veya tırnaklar kullanılmaktadır.
Hassas Tutuculu Protezler (Hareketli) : Yine kısmen dişsiz ağızlara uygulanan kancası olmayan metal destekli protezlerdir.
İmplant Üstü Hareketli Protezler : Tamamen dişsiz ağızlara uygulanan total benzeri protezlerdir.
İmplant Üstü Sabit Protezler : Bir ya da birden fazla dişe uygulanan porselen kronlardır.Kuron Protezler (Sabit) : Yetersiz diş dokusu desteği olan dolgu restorasyonlarında Zayıflamış dişlerin kırılmasını önlemek için Diş implantlarına üst yapı olarak Kırılmış, şekli bozulmuş, renkleşmiş dişlerin tedavisinde KURON PROTEZLERİ uygulanır.
Köprü Protezler (Sabit) : Bir veya birden fazla dişin mevcut olmadığı durumlarda eksik bölgenintamamlanması için yandaki dişlerin küçültülerek onların üstüne geçen yapılardan destek alan köprü şeklinde bir protezdir.