Dil Seçiniz
WhatsApp

Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma, dişlerin dış yüzeyindeki mine yapısında meydana gelen renkli organik ve inorganik oluşumların diş beyazlatma jelleri ile ortadan kaldırıldığı kozmetik bir tedavidir. Beyazlatma işlemi özel şekilde hazırlanmış ve geliştirilmiş bir jelin dişler üzerine sürülmesi, bir ışık kaynağı veya lazer ile reaksiyonun hızlandırılması şeklinde ifade edilebilir. Beyazlatma uygulamasının mekanizması bir oksidasyon-redüksiyon tepkimesi biçiminde açıklanabilir. Kullanılan maddeler oksijen açığa çıkarmaktadır. Bu sayede de dişlerde renkleşmeye yol açan maddeler renksiz substanslar ile yer değiştirir ve beyazlama elde edilir.

Dişlerde İki Çeşit Renklenme Meydana Gelir
İç renklenme: Dişin içine nüfuz etmiş olan ve fırçalama ile giderilemeyen lekeler iç renklenmeye örnek olarak açıklanabilir. Sigara, çay, kahve gibi zararlı alışkanlıklar dışında dış renkleşme yaptıkları gibi iç renkleşmeye yol açabilirler. Dişlerin oluşumları aşamasında meydana gelen yapısal bozukluklar da (ilaçlara bağlı veya fazla flor alımına bağlı vb.) bu sınıfa girer. Bleaching işlemi bu tip vakaların büyük bir kısmında çok başarılı olur.

Dış renklenme ise; Diş yüzeyine sigara, çay, kahve kola gibi boyayıcı bazı maddelerden dolayı oluşan renklenmelerdir. Çoğunlukla diş taşı temizliği ve sonrasında bu lekelerden kurtulmak oldukça kolaydır.